Aralık 20, 2018

Afrikalı Leo - Amin Maalouf


Yolculuklar - Afrikalı Leo


Tarihin içinde bir zamanda, yolculuklar yapıp o yolculuklarda dünya tarihinden kesitler ile iç içe geçmiş aşkı okumak istiyorsanız okuyabileceğiniz tek isim bence Amin Maalouf... Blogumda sık sık kitaplarını anlatmaya çalışıyorum Yüzüncü Ad için buraya Semerkant için buraya Doğunun Limanları için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu sefer yazarın ilk romanını okudum Afrikalı Leo. Aslında kitabı 2003 yılında almışım ama neden bilmyorum kitap
lığımda on beş yıl kadar bekletmişim. Senenin son günlerini sevdiğim yazarlara ayırmaya karar verdiğim için bu bekleyişe son verdim sanırım.
Afrikalı Leo; Muhammed'in oğlu Hasan'ın Endülüs'te, Granada'da  başlayan hayatına pek çok olay nedeniyle yollarda devam edişinin öyküsü. Müslümanların dışlandığı Granada'dan küçük yaşta Fas'a gitmek için ayrılan Hasan buradan dayısı ile birlikte kervan ile yollarda düşer, ilk defa aşkı bu kervanda tadar.  hatta yolu İstanbul'a kadar uzanır Büyük Türk 'ün devletine konuk olur. Geri döndüğünde evlenir bir kız çocuğu olur. Sonraki yolculuğu için Kahire, piramitler olan Hasan burada bir kez daha aşık olur, en son yolculuğunda ise kendini çok farklı koşullarda Roma'da Medici ailesinin konuğu olarak bulur ve son aşkına da bu topraklarda Papa X. Leo sayesinde rastlar.

Yıllar süren yolculukların, savaşların, taht kavgalarının , dini inançların ve aşkın romanı Afrikalı Leo.  Muhteşem bir kurguya gerçek karakterler eşlik ediyor. Okurken şaşırdığım da oldu, bu olay gerçekten böylemiymiş diye araştırdığım da...

Pek çok çevreden ödül alan , ülkemizde de çok sevilen bir roman. Ben de keyifle okudum, ama çeviri ile ilgili sorunlara değinmeden yazımı bitirmek istemiyorum.
Cümlelerin çevirisi, anlam bütünlüğü gerçekten çok güzel ama gerek çevirmen gerekse kitap editörü; dilin canlı bir organizma olduğunu göz ardı etmiş roman boyunca. Ben dilin canlı , capcanlı olduğuna inanıyorum. Bazı kelimeler doğar, yaşar sevilir ve sonra süresini doldurup ölürler. İşte hem çevirmenin hem de editörün görevi bence bunu hiç unutmamak olmalı. Çünkü onların da amacı o kitabın okunmasını sağlamak.

Bir kaç örnek verdiğimde ne demek istediğimi çok daha iyi anlatacağım sanırım. Kitabı okuyan herkesin en çok dikkatini çeken kelime mutlaka varsıl olmuştur tahmin ediyorum. Bugün dilimizde hiç kullanılmayan bir kelimeye bu kadar saplanmak, üstelik hepimizin kullandığı karşılığı zengin dururken kullanmak bana çok mantıklı gelmiyor işin doğrusu. Bunun dışında yine pek çok kez vicdan yerine duyunç , hareket yerine devinim , acelecilik yerine evecenlik , inatçı yerine direngen tedavi yerine sağaltım kelimeleri tercih edilmiş. Bunlar okumayı zorlaştıran neden yapıldığını bir türlü çözemediğim çeviri örnekleri. Üstelik kitabın bir yerinde bornoz kelimesi geçiyor, altında dipnot ile bornozun açıklaması yapılmış, günümüzde bu kullanılmayan kelimenin  bu kadar çok geçtiği bir romanda , herkesin neredeyse her gün kullandığı bir kelimenin dipnot ile verilmesi daha da ilginç benim açımdan.

Yazarın en sevdiğim romanı bu oldu diyemesem de,  tarihi dokunun içinde gezmek çok keyifliydi.

Okuyun bence

Sevgiler
Sevim

19 yorum:

 1. Bu kitabı bir kaç yerde daha gördüm ama nedense hiç almak istemedim. Elim gitti geri geldi. Almakla almamak arasındayım halen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumadıysan Doğunun Limanları tavsiye ederim

   Sil
 2. İlginç tespitlerin var Sevkoz'cuğum. Çok teşekkürler bilgilendirmeler için, emeklerin ve çaban için. Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okudukça daha farklı şeylere dikkat ediyor insan

   Sil
 3. Epeydir Maalouf okumadım. Tekrar bir dönmek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben daha önce okuduklarıma bile ara ara dönüyorum

   Sil
 4. Merhaba. Ben namı diğer dert anası. Takibinize dönüş yaptım. Ne güzel bir bloğunuz varmış böyle. Tam benlik.:) Kitaplar benim için çok özeldir. Zaman zaman gelip okunacak çok güzel içerikler yayınlamışsnız. Çok memnun oldum tanıştığımıza. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa çok memnun oldum hem gelmenize hem begenmenize

   Sil
 5. ben de dört beş romanını okudum. keyifle okunuyo. semerkand daha iyidi galpağ :) şu hasan sabbah olan ilgimi çekmişti yanii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Sabbah olayini okunak icin Alamut aldım ben daha sonra ama o hâlâ elimde sürükleniyor
   Semerkant ve Doğunun Limanları en güzel

   Sil
 6. Yıllar evvel Doğu'nun Limanlarını okumuştum. Son bir türlü devamını getiremedim. paylaşıma teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumak istediğimiz kitap o kadar çok ki sıra gelmiyor

   Sil
 7. tarihi kitapları severim ama şu sıralar pek kitap okuyamıyorum..🤔kitap çevirileri çok önemli aslında,çoğu çevirmenler yazarın tarif ettiği düşünceden çok farklı düşünce kalıbını kitaplara ekleyebilyo,bu durumda okuyucunun yazarı çok farklı ve yanlış algılamasına neden olabiliyo maalsef..✔😊

  YanıtlaSil
 8. Yazarın Semerkant isimli kitabını okumuş ve beğenmiştim. Denk gelirse bir gün bu kitabını da okumak isterim. Bu arada 15 yıl baya uzun bir süreymiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıllanmış kitap güzeldir:) Bende en çok Semerkant i severim kitapları içinde

   Sil
 9. Severek okuduğum bir yazar. Tarzı da çok sürükleyici.
  Hele de Semerkant yıllara meydan okur:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semerkant gerçekten efsane olacak bir ronan

   Sil
 10. Semerkand okumuştum hasan sabbah muhteşememdi

  YanıtlaSil

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Akşam Bir Rüya Gördüm Bazı yazarlara geç rastladığım için üzgünüm. İsmini çok iyi bilmeme, gazeteci kimliğiyle tanımama rağmen romanlarını...