Ablamın Notu Cebimde - Sen ve Ben


Yine yeni bir yazarla tanıştım. İyi ki de tanıştım ne mutlu ki dünya da böyle bir yazar olduğunu öğrendim Niccolo Ammaniti. Klasikler maratonuna böyle kitaplar ile ara vermek şahane bir his uyandırıyor bende.

 Son zamanlarda genç Türk yazar okuduğumda rahatsız olduğum bir his var  'her şeyin en iyisini ben bilirim, toplanın şimdi size anlatıyorum, benim anlattığımı kabul etmezseniz yeterince zeki değilsiniz' Bunu  yabancı edebiyat insanlarında fark etmiyorum. O yüzden de kitabın kapağını kapattığım zaman yüzümde koskocaman bir gülümseme doğuyor , Sen ve Ben de bu hissi verdi bana işte, kısacık bir sürede çok mutlu olarak, keyif içinde okudum. 

İtalyan bir yazar Ammaniti, çok keyifli bir dili var. Ülkesinde pek çok önemli ödü almış. Bizde pek tanınmıyor ne yazık ki.  Okuduğum romanı kolay anlaşılır cümleler ile yazılmış, çeviriyi de ayrıca beğendim belirtmeden geçmeyeyim.
Sen ve Ben genç bir çocuğun hikayesi Lorenzo'nun.. Kendini herkesten farklı hisseden , farklı davranan ama aslında pek de böyle olmak istemeyen bir çocuk. Bir gün anne ve babasına bir yalan söyler, kendince küçük bir yalandır .Bir hafta yalnız kalıp kafasını dinleyecektir, ailesi de onu kayak tatilinde sanacaktır.  Ama olaylar öylesine gelişir ki , bu bir hafta hayatının en unutulmaz zamanı olacak, hem kendisini tanıyacak hem de ön yargılardan arınacaktır.

Kısacık bir roman da şahane bir dev yaratmış bence Ammaniti. O yaşlarda bir ergenin neler hissedebileceğini sonuna kadar vermiş. Kendimi her adımda Lorenzo'nun yerine koydum. Onun zaaflarını çok derinden hissettim. Ve o ergeni çok ama çok sevdim . Tabiki Olivia 'yı da...O küçücük bodrum katı da koskocaman bir dünya gibi geldi bana

Bu yazarla mutlaka tanışmalısınız. Sen ve Ben iyi bir tanışma kitabı olabilir bence Ben yeni kitapları için sabırsızlanıyorum. 2019 okuma listem bir hayli kabarık olacak şimdiden bunu anlıyorum.

Sevgiler
Sevim 

29 Yorumlar

 1. O bir hafta ne yaptığını çok merak ettim:)ay hakikaten ne o öyle her şeyi en iyi bilirimler ben de çok gıcık olurum, he canım yaa zaten bizler hep salağız hep onlar iyi bilir:))))
  Eline sağlık, okumak isterim.
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh bu yeni nesil tek bir kitap ile oluyorlar hemen
   Valla okuman laızm o 1 hafta da. Bütün sır

   Sil
 2. Hep bir heyecan;edebiyatın bu tarafını seviyorum...

  YanıtlaSil
 3. Katılıyorum SevKoz;değerli ve kıt olan bir heyecan...

  YanıtlaSil
 4. Not edildi teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Merak ettim. Not aldım yazarı da kitabı da.

  YanıtlaSil
 6. 1 hafta yalnız kalabilmiş mi onu merak ettim.Ne büyük macera olmuştur onun için yalnız kalabildiyse..

  YanıtlaSil
 7. hımm tatlı bişiye benziyoooo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İvit tam bir ergen ve onun bunalımı çok hoş

   Sil
 8. İlgimi çekti, kitabın notunu aldım :) Bu arada buradaki bilgisayar ekranı ve kitap kapağı birleşimlerine pek alıştığımı da söylemeliyim :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay teşekkür ederim standartım olsun dedim :)
   Kitap çok kısa kolayca okursun bence

   Sil
 9. Yazarın daha önce kitabını okumadım.
  O çocuğun yaşadıkları merak uyandırıyor:)
  Paylaşım adına teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 10. Bildiğim bir yazar değil. İlgimi çekti, listeme ekleyeyim.
  Teşekkürler, iyi okumalar...

  YanıtlaSil
 11. çok merak ettim, hemen okuma listeme ekliyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarı da seveceğinizi düşünüyorum keyifli bir tarzı var akıcı

   Sil
 12. Daha önce hiç duymamıştım, sen iyi bir yazar diyorsan ve kitabı tavsiye ediyorsan alınır o kitap listeye.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler geç tanıdığım. İçin üzüldüklerimden

   Sil
 13. Ammaniti ne yazsa okurum dediğim bir yazar. 😍 Tamam tüm kitapları çok güzel değil ama okunur. Ve çeviri konusunda hemfikiriz. Emeğine sağlık, yine güzel bir yorum.

  YanıtlaSil
 14. kitabı okudum ve çok beğendim, blogumda da yazdım, tavsiyeniz için tekrar teşekkür ederim, keyifli okumalar, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumumu şimdi gördüm:))) beğenmene çok sevindim

   Sil