Ekim 02, 2019

Askımız Eski Bir Roman - Ahmet Ümit

Başkomser Nevzat ve Üç Olay- Aşkımız Eski Bir Roman


Az okuyan ülkemizde neyse ki çok okunan yazarlar var, Ahmet Ümit bunların en başında gelenlerden. Kitapları çok baskı yapıyor, imza günleri dolup taşıyor. Seviniyorum gerçekten, ellerinde kitap olan insanları görünce çok seviniyorum. Benim gibi Türk Edebiyatına uzak duran bir okuru bile cezbetmiş yazarlardan Ahmet Ümit. Seviyorum tarzını, polisiye anlamda Nevzat'ı Ali ve Zeynep'i ve hatta Evgenia'yı da seviyorum. Tatavla'da onlarla rakı içemeyi de... Ama en çok Ahmet Ümit'in derin araştırmalar yapıp verdiği tarihi bilgileri okumayı seviyorum. İstanbul sokaklarını Nevzat'ın verdiği bilgiler ile gezmek çözdükleri cinayetten daha çok ilgimi çekiyor.

Hevesle bekliyordum bir çok okur gibi ben de Aşkımız Eski Bir Roman'ı .  Roman bekliyordum, elime alınca ağırlığını hissedeceğim en az beş yüz sayfalık ve sayfalarında kaybolacağım ama öyle değilmiş üç polisiye öykünün yer aldığı bir kitapmış , hayal kırıklığı ile başladığımı itiraf etmeliyim kitaba bu yüzden.

Kitaba adını veren Aşkımız Eski Bir Roman, Overlokçu Kız ve Sergey Nikolayeviç Jerovski'ye Ne Oldu adlı 3 polisiye öyküden oluşuyor kitabımız. Nevzat ve ekibi kendilerine ait tekniklerle yine katillerin peşine düştüyorlar. Arada Tatavla'da soluklanıp, aşk üzerine sohbetler ediyorlar. Ama Ahmet Ümit'in iyi okurlarından bir olan bana bunlar yetmedi ne yazık ki. Dediğim gibi ben cinayetten çok o derin araştırmaları o güzel bilgileri seven biriyim. Malumatfuruş Nevzat'ı seviyorum en çok...

Polisiye kısmı için Ahmet Ümit okuyanlar, diğer romanlarındaki tarihi bilgilerle dolu kısımları daha az beğenenler  muhakkak çok seveceklerdir. Yüz sayfada çözülen cinayetler, insanların ne kolay cinayet işleyebildiğini ama illa hata yaptıklarını görmek ve tabiki Başkomser Nevzat'ın hem babacan hem o sert amir tavrı için okunur. Hazır havalar da soğumuş, yağmurlar başlamışken polisiye okumak için  iyi bir fırsat bence ..

Sevgiler
Sevim


31 yorum:

 1. Türkçe kitap okumayalı baya oldu, Ahmet Ümit'i merak ediyorum. Güzel bir tavsiye oldu, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 2. Bu romanını merak ediyordum. Üç farklı olay yerine tek bir tanesine derinlemesine inseydi dediğin gibi daha iyi olabilir miydi? Tarz değiştirip okuyucu kitlesini artırmayı düşünmüş olabilir mi acaba 😊

  YanıtlayınSil
 3. Ahmet Ümit'in kitapları sarmadı beni bir türlü.Okuyucuları ters köşe yapayım derken, sonlarını zorlama bağladığını düşündüm genelde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben polisiye kısmından çok aradaki bilgileri seviyorum

   Sil
 4. Evet çok kısa bir kitap :)
  ben de beklerim bloguma, sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 5. Ahmet Ümit'in bir kitabını okuma fırsatım oldu sadece ama sevdim. Bu kitabını da çok sık görüyorum son zamanlarda :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni olduğu için çok ciddi yatırım yapıldı reklamlara

   Sil
 6. Malumatfuruş Nevzat’ı isteyenlerin sayısı çok olursa dikkate alır belki bundan sonraki kitaplarda.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O bilgiler hazine gibi Cem ondan seviyoruz biz malumatfuruslugu

   Sil
 7. İçinden üç hikaye çıkınca hayal kırıklığına uğradım ben... Halihazırda okumaya devam ediyorum ;)

  YanıtlayınSil
 8. Aşkımız eski bir roman kitabı tanıtımı için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 9. ahmet ümiti görüyom arada yollarda iyi biri tatlı biri seviyom ben de onu, şimdilik ben de 2-3 kitabısını okudum, sis ve gece sevdim en çok şimdilik, iyi de yazıyor ama edebiyatçı değil yaniii, iyi yazıyor ama edebiyat yazmıyor, belki edebiyat da yazabilir bir gün tabii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elveda Güzel vatanım hepsinden farklıydı tarz olarak

   Sil
 10. Ben konu okumak olunca yazarlara çok büyük haksızlık eden biriyim, bunu fark ettim. Nedense bu dönemin yazarlarına yani hala yazım hayatını devam ettiren yazarlara olan önyargımı kıramıyorum. Tam bir vefasızlık örneğiyim yani. Şimdi yazınızı okuyunca belki de bir yerden başlamak için Ahmet Ümit iyidir dedim. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 11. Çıktığı ilk gün okudum. Ahmet Ümit bu ülkenin Başkomiser Nevzatı. Tarzına bayılıyorum.

  YanıtlayınSil
 12. Maşallah hemen alıp okumuşsun. Ben de çok merak ediyorum kitabı. Başkomiseri ve ekibini çok severim ama senin de dediğin gibi bir roman olmayıp üç öyküden oluşması biraz canımı sıktı. Tabii bu okumama engel değil :-)

  YanıtlayınSil
 13. Güzel ve faydalı bir blogunuz var takip ettim.Sizi de beklerim https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
 14. okumadım ama çok reklamı yapılıyor, seveni çok, ben biraz daha bekleyeceğim sanırım.. elinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yeni çıkan kitabı hemen okumamam ama buna erken davrandim

   Sil
 15. Tanıtım için çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 16. behzoş amirimi hatırlarım hep.

  YanıtlayınSil

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Akşam Bir Rüya Gördüm Bazı yazarlara geç rastladığım için üzgünüm. İsmini çok iyi bilmeme, gazeteci kimliğiyle tanımama rağmen romanlarını...