Mart 12, 2019

PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI - FERENC MOLNAR

Dostluğun Kitabı - Pal Sokağı Çocukları


İçinizden diyorsunuz ki gelmişsin kırklı yaşlara şimdi mi okunur Pal Sokağı Çocuları; evet biliyorum çok geç ama hiç okumamış olmaktan daha iyidir değil mi geç de olsa bu lezzeti tatmış olmak.

Zaten bitirdiğimde inandığın şu oldu tam olarak bir çocuk kitabı değil bu, her yaşın keyif alacağı tam bir modern klasik
Aslında iki yıldır aklımda hep okuyayım diyorum ama bir türlü olmamıştı sonunda Yapı Kredi Yayınlarının önünden geçerken alayım hadi dedim, üst üste zor kitaplar okumuştum arada bana bir nefes gibi geldi ayrıca.

Daha önce Macar bir yazar okudum mu hatırlayamadım ama Frenc Molnar'ın muhteşem bir üslubu var, kitaptaki kahramanları capcanlı anlatmış, çevirmen Tarık Demirkan'da muhteşem bir şekilde çevirmiş her yaştan çocuğun çok rahat okuyabileceği, çok rahat anlayabileceği bir eser ortaya çıkmış.

Bilmeyen yoktur ama ben de kısaca konudan bahsedeyim. Pal Sokağı Çocukları; iki çocuk grubunun mahalledeki boş arsa için yaptığı çatışmaları, (bu arsa çocukların oyun oynayabileceği, toplanabileceği tek boş alan beton yığınları arasında ) kavgaları- kendileri buna savaş diyor- anlatan bir roman.

 Nemecsek, Boka, Gereb, Feri Ats ,Pasztor gibi kahramanlar arsa için son derece onurlu bir şekilde mücadele ediyorlar. Bire karşı ikinin olmadığı, çelme takmanın yasak olduğu, haince saldırının ve hatta kendinden küçüğe sataşmanın yasaklandığı ve karşı taraf bile olsa cesaretin başarının takdir edildiği bir mücadele bu. 

Çocuklar arası kavgalar, dostluklar, gizli kapaklı işler, okul, öğretmenler, gizli toplantılar hepsi hepsi o kadar gerçek ki, kendinizi çocukların yanında görmemeniz mümkün değil sanırım

Pal Sokağı Çocuklarının; en sevdiğim yönü ders verme kaygısı taşımaması, bunu okuyan çocuğun o kahramanlara kendini özdeşleştirip doğru olanı kendisinin seçmesi amacında olması. 

Aranızda okumayan kalmamıştır belki ama çocuklarınız hala okumadıysa kesinlikle okusunlar. çok sevecekler eminim.

Sevgiler
Sevim

26 yorum:

 1. harikadır kitabı da filmi de kızımla bir kere daha okudum kitap sunumu için gene ağladım gene ağladım...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla filmi izlemeye kalbim el vermeyebilir şu an , böyle bir hüznü kaldıramam sanki ama gerçekten muhteşem bir eser

   Sil
 2. Bence de ders verme kaygısı taşımaması çok iyi. Ders verme kaygısı taşıyan eserler biraz kasıyor gibi. Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. biz de çocuklar da kendisi ders almalı, hayatta hiç kimseye zorla bir şey öğretilmemeli, çünkü o öğrenme gerçek öğrenme olmuyor bence

   Sil
 3. Yeniden dönme zamanı yakalamamı:)) Teşekkürler;özümseme için geriye dönmeler,kaçınılmaz bir besin,kültürün oluşumu için vazgeçilmez maya,deme katkı sağlayan harika aromalar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. geriye dönmeler sadece edebiyatla oluyor güven bey

   Sil
 4. hangi kitabın sana ne zaman geleceği kısmetttir bence :) hem bazı kitapları ne zaman okusan başk abir şey görürsün onda :)

  YanıtlayınSil
 5. Pal Sokağı Çocuklarını çocukken okumuştum. Unutulmazlarım arasındadır. Düşündükçe yeniden çocuk olma isteği uyandıran bir etkisi vardır bende. Kitabın kapak resmi çok farklı, benim okuduğumun üzerinde resim yada çizgi karakterler vardı sanıyorum. (Hatta şimdi bahsettiğim kapağın olduğu kitabı buldum. Serhat AŞ'nin kitabıymış)
  Yazdıklarınızdan sonra tekrar okumalı. Nefes aldıracak bir kitap hakikaten.
  Teşekkürler ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. o kadar çok yayınevi basmış ki, haklılar ama güzel bir çeviri olduğu müddetçe ben bu tür eserlerin çok fazla olmasından yanayım her bütçeye uygun şekilde olmalı ki, her çocuk okusun

   Sil
 6. bazı kitaplar tekrar tekrar okumayı hak eder.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. keislikle Tigrisciğim.. Pal Sokağı bende Budapeştede olma hissi uyandırdı gidip öyle bir boş arsa bulup nemeçekin hayalini görme hissi

   Sil
 7. Ah Nemeçek! Ne ağlamıştım, ne unutulmaz karakterdir....çocuklara bazen kitap tavsiyesi isteyen komşum olunca aklıma ilk gelen kitaptır. Eline sağlık canım, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle ablacım ya bende hatta düşündüm bu kitabı hediye edebileceğim çocuk var mı diye

   Sil
 8. İyi hatırlattın ben okudum ama kızım okumadı ona okutayım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. birlikte okuyun bence, sende ikinci kez oku iyi gelir

   Sil
 9. Pal Sokağı Çocukları'nı okumanın yaşı mı olur ama :)Kesinlikle okumayanlar okusun. Ben çocukken okumuştum ne iyi yaptın hatırlattın. Kesinlikle tekrar okuyabilirim. Sağ ol canım. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ah ah keşke bütün kitapları okuyacak kadar zamanımız olsa

   Sil
 10. Benim de hala kitaplığımda bekleyen bir kitap. Yorumunuzdan sonra okuma istediğiyle doldum :))))

  YanıtlayınSil
 11. ah ah hemen hemen en sevdiğim çocuk romanııı. ah o çocukların heykellerini yapmışlar yaaa bir gün görcem işallah :) bu ve momo aşklarım yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. momo dan daha çok sevdim ben bu minnakları, ağla ağla ağla ayyy çok fena oldım

   Sil
 12. Ay benimde listemde olan kitap. Okumam lazım.

  YanıtlayınSil
 13. Pal sokagi cocuklari, cocukken en sevdigim defalarca okudugum ve her okuyusta agladigim kitap 😊

  YanıtlayınSil

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Akşam Bir Rüya Gördüm Bazı yazarlara geç rastladığım için üzgünüm. İsmini çok iyi bilmeme, gazeteci kimliğiyle tanımama rağmen romanlarını...