Ocak 03, 2019

Suzan Defter - Ayfer Tunç


Aşksız Beden İnsanı Sadece Üzer - Suzan Defter


2019'a kitaplar açısından şanslı başladım herhalde, Suzan Defter ' i de  hem su gibi okudum hem de çok sevdim. Ayfer Tunç Türk Edebiyatında çok , pek çok sevdiğim kalemlerden, bence böyle bir yazara sahip olduğumuz için gurur duymalı -belki iddialı olacak ama- ne yazıyorsa okumalıyız. 
Suzan Defter; daha önce hiç bilmediğim, hiç görmediğim bir tarzda yazılmış, dünya edebiyatında örneği var mı bilmiyorum ama bu kitabı sayfaları peşi sıra okumuyorsunuz.:) Benim için çok ilginç bir okuma deneyimi oldu bu, iki sayfa ileri gidip; üç sayfa geri gelerek okumak zinde bir okuma yapmamı sağladı bile diyebilirim aslında.

Bu romanda iki yalnız insanın günlükleri var 16 Kasım'da başlıyor 10 Aralık'ta son buluyor günlüğe yazılanlar. Ekmel Bey ve Derya'nın günlükleri. Her ikisi de aynı günleri kendi bakış açılarıyla anlatıyor , bu yüzden önce Ekmel beyin bir gününü okuyorsunuz, sonra geri gelip o gün Derya ne yazmış diye okuyorsunuz. İsterseniz bir kişiyi tamamen okuyup en baştan diğerini de okuyabilirsiniz tabi ama konunun bütünlüğü kopar diye ben bunu tavsiye etmiyorum açıkçası.

Ekmel bey ,avukat,  boşanmış bir kız babası tahminen ellilerinde , sorunlu bir ailesi olmuş hep, sevgisiz daha doğrusu aşksız bir ailede büyümüş

Derya ise daha genç yirmi beş otuz yaş arası ,o da boşanmış , tüm çocukluğu ve gençliği ağabeyi üzerine kurulu , çünkü anneleri çok erken vefat etmiş , babaları kumarhane işlettiği için iki kardeşi sevgisiz babaanne büyütmüş bir de ağabeyinin  aşık olduğu kız Suzan olmuş hayatında Derya'nın 
Derya ve Ekmel beyin  yolları kesişince birbirlerine geçmişlerini anlatıp tuhaf bir arkadaşlık içinde bulurlar kendilerini. Geçmişle hesaplaşırlar bir nevi.. Ve bunları akşamları günlüklerine yazarlar, bize de onları okumak düşer. Okumak ve pek çok hayatın içine sızmak... Suzan'ın, Ekmel'in sevgisiz annesinin, Derya'nın babaannesinin 

Dün akşam başladığım romanı bugün öğle saatlerinde bitirmiştim, elimden bırakmak istemedim,çok sürükleyiciydi , maceradan macereya koşuyordu karaketer diyemem ama  kendimi kişiler ile eşleştirdim, kıyasladım. O insanlardan bir parça buldum hep içimde bir yerlerde... Çok farklı hislerle okudum gerçekten .

Hafta sonu hazır kar yağacakken, siz de eve kapanacakken bence alın bu şahane romanı okuyun

Sevgiler,
Sevim21 yorum:

 1. Suzan Defter ağır bir roman. Biraz sindire sindire okunmalı. okuduğumda çok beğendim ve eksini hissettim. Bendeki roman yeniden baılmış hali.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kütüphaneden ödünç aldım eski baskıymış ama çok sevdim

   Sil
 2. Elimde birkaç kitap var okunmayı bekleyen,bitince bunu da okumak isterim..

  YanıtlaSil
 3. Mutlaka okuyacağım çünkü başlık bir özet gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Altını çizdiğim yıldızladigim satirlardan

   Sil
 4. Ayfer TUNÇ severek okeduğum bir yazar. Bu kitabını okurum muhtemelen. Tavsiyeniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Ben de çok sevdim bu kitabı. Ayfer Tunç'un her kitabı başka bir tarzda yazılıyor ama hepsi yüreğe dokunuyor.

  YanıtlaSil
 6. Benim bu kitapla ilgili anım var;) Kitabın önce okunma şeklini anlamayıp eksik sayfa var sanmış ve Ayfer Tunç'a mail atmıştım. Kendisi o kadar tatlı bir dille nasıl okumam gerektiğini anlatmıştı. Çok severim son kitabı hariç tüm külliyatını bitirdim.
  Siz de çok sevmişsiniz belli , çok sevgiler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))) süper ya mail olayı.. çok seviyorum çoook

   Sil
 7. bu romanı da yazarı da her şeyini seviyom :) istanbulda murat gülsoy ile birlikte hem yazma dersleri veriyolar hem de seminerler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Istanbul da olsam giderdim vallaha... böyle bir yazarın öğrencisi olmak ne sahane olurdu

   Sil
 8. benim de sevdiğim bir kitap olmuştu, keyifli okumalar dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafta sonu sizin de beğendiğiniz ruhlar evi ni okumaya başlayacağım

   Sil
 9. Meraka düşürdünüz. Çift yorumlu hikaye kitabı dikkatimi çekti.

  YanıtlaSil
 10. Blogunuzu takibe aldım, sizi de beklerim.

  YanıtlaSil
 11. Farklıymış kitabın okuma planı, ilgimi çekti benim de :)

  YanıtlaSil

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Akşam Bir Rüya Gördüm Bazı yazarlara geç rastladığım için üzgünüm. İsmini çok iyi bilmeme, gazeteci kimliğiyle tanımama rağmen romanlarını...