Eylül 18, 2019

Aşk ve Öbür Cinler - Gabriel Garcia Marquez

Bir Efsane - Aşk ve Öbür Cinler


 Marquez' in keşfi büyülü gerçekçilik, yani okurken her şey gerçek gibi ama sakin kafayla oturup düşününce hiçbiri gerçek değil, olağan dışı. Bu tarzı okurken hiç bir zaman "yok artık bu kadar da olmaz" demiyorsunuz ama bitince aklınızdan "ya nasıl hayal etmiş bu kadar şeyi yazar" mutlaka diyorsunuz. söyledim ya bu tarzın öncüsü Marquez ben keyifle okuyanlardanım kendisini.
E-kitaplara göz atarken hadi dedim büyülenme vakti.Aşk ve Öbür Cinler; yazarın dediğine göre bir efsaneden ve 1949 yılında yaşadığı bir mezarlık taşınma olayına tanıklıktan doğmuş,kitabın sunuş kısmında yazıyor bu, kitabı okumayanlara en büyük tavsiyem sunuş kısmını benim gibi kitap bittikten sonra okuyun mutlaka

Maria'nın öyküsü bu, on iki yaşındaki o güzel kızın. Maria artık gücünü ve parasını kaybetmiş bir Marki ile, onun sevgisiz karısının kızı.  Uzun süre onu büyüten evin kahyası, evlenene kadar saçını kesmeme adağı adamış, kahyanın ölümüne kadar da bütün yerli dillerini konuşmayı öğretmiş Maria'ya.
Arkadaşları hizmetçiler ve köleler olmuş hep, anne babası onunla hiç ilgilenmemiş ta ki, bir köpek tarafından ısırılıncaya ve köpeğin ısırdığı diğer kişiler kuduzdan ölünceye kadar. 

O günlerde ki tarih aşağı yukarı 1730 lar kuduzdan ölmek en aşağılayıcı şeylerden biri olarak kabul ediliyormuş, işte babası olan Marki doktorla görüşse de kilisenin ruhundaki etkisi nedeniyle "içine cin kaçmış olan" ve kızını manastıra kapatmaya karar verir. Kilisede yasak aşkla tanışıyor ,  rahip Delaura ile olan aşkı kiliseyle savaşa giriyor...

Kilisenin bağnazlığını, baskısını, aşkı, cehaleti, sevgiyi , bilimi herşeyi birleştirmiş  Marquez... 

Okuyun pişman olmazsınız
Sevim

18 yorum:

 1. Ah hiç pişman olunur mu...
  Keşke şimdiki gençler de önce bu güzelim kitaplarımızı okusa..Öyle üzülüyorum ki çoğunun bunlara dokunmuyor olmalarına. Bir Marquez okumanın dolu dolu kitap okumak olduğunu anlayamayacaklar..
  Ne güzel anlatmışsın Sevim abla, teşekkür ederiz. Ayrıca Marquez okuyup sevmiş olmana da çok sevindim, bir gün oturalım da karşılıklı şu büyülü gerçeklik üzerine konuşalım. Zira çevremde bu kitaplar üzerine konuşabileceğim kimsem yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şimdiki gençler derken :) sen zaten çok gençsin ....senin yaş grubun diyelim edebiyattan uzak

   Sil
 2. Gabriel Garcia Marquez tabi ki okunur. Okuma listeme alıyorum. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu listelere ömrümüz vefa edecek mi acaba

   Sil
 3. Bu kitabını bilmiyordum konusu hoşuma gitti not aldım. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. google play kitaplarda gezerken rastladım bende iyi oldu kısa zamanda okunan büyüleyen bir kitap daha

   Sil
 4. Marquez'i seviyorum. Bu kitabını okumadım, konusunu da az evvel öğrenmiş oldum hatta. Ama ilginçmiş baya. Okurum muhtemelen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. efsaneden yola çıktım demiş kitabın sunuş kısmında da

   Sil
 5. Yüzyıllık Yalnızlık ve Kırmızı Pazartesiyi beğenerek okumuştum. Kolera Günlerinde Aşk kitabını ise okuyup okumama konusunda kararsızım. Bu kitabı ise hiç dikkatimi çekmemişti. Kaçtığınız bir kitaptan havadisler getirdiniz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kolera günlerinde aşk ne yazık ki çevirisi nedeniyle 2 kez yarım bıraktığım bir kitap ama okuyacağım

   Sil
 6. Konusu ne kadar ilginç bir kitapmış okumak istiyorum.

  YanıtlaSil
 7. markuez seviyore ama bunu okumadıms iyimiş konususu :)

  YanıtlaSil
 8. Kitabı okumayı bırak ilk defa duydum 😀 Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık’ı okudum bana yetti. Büyülü gerçekçilik bana göre değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sen en zor kitaptan başlamıssın Kırmızı Pazartesi okumalısın bence

   Sil
 9. Bu ara bloglar Marquez kitaplarıyla doldu taştı. Benim de canım Marquez okumak istiyor :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. efsane efsane efsane.... okudukça ohh bi mutlulıuk hissi :)

   Sil

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Akşam Bir Rüya Gördüm Bazı yazarlara geç rastladığım için üzgünüm. İsmini çok iyi bilmeme, gazeteci kimliğiyle tanımama rağmen romanlarını...