Haziran 25, 2019

Shantaram - G. David Roberts

Masal Tadında - Shantaram


Geçtiğimiz yıl bir dostum önerdi Shantarm 'ı ; çok seversin 'mutlaka oku' dedi, bundan aşağı yukarı yirmi gün kadar önce de sevgili Deep 'tam sana göre' deyince hemen sipariş verdim bu çok farklı romanı. Shantaram yazarın kendi yaşamından bir kaç seneyi anlattığı bir roman. İçinde dostluktan, aşka, açlıktan, milyon dolarlara, silah ve uyuşturucu kaçakçılığından hapishaneye ve en çok felsefeye kadar her şey var .

Yazar David Roberts ; ülkesi olan Avusturalya'da silahlı soygun suçundan tutuklanıp hapse gönderilir, burada çektiği işkencelere dayanamaz ve hapisten kaçar ve kendini Bombay ( Mumbai) de bulur, işte romanımız da tam bu noktada başlar.

Bombay hava limanında ilk tanıştığı kişi olan yerel rehber Prabeker bir kaç metre sonra karşılaştığı güzel kadın Karla, Bombay mafyasının lideri ve adamları kendine Lindsay adını veren kahramanımızın Hintli Linbaba'ya dönüşmesini sağlar.

Muhteşem bir dille yazılmış ve inanılmaz güzel bir şekilde çevrilmiş bir roman Shantaram. Tekbir sorun var puntolar normal kitap puntolarından küçük ve bu haliyle bile sekiz yüz elli dört sayfa ...

Yaz için bir hayli keyifle , her sayfasını merakla okuyacağınızı düşünüyorum ben kitaplardan çok alıntı yapmam ama muhteşem cümleler sizi bu kitaba çeker diye düşünüp bir kaç alıntı bırakıyorum.

Not: Shantaram'ın anlamı kitabın içinde geçtiği için burada yazmak istemedim

Sevgiler
Sevim

Eğer gerçekten mutlu olma şansın varsa bedeli ne olursa olsun bu şansı kaçırmamalısın.

Sadece doğru yerde doğru zamanda olmak ya da doğru şeyi doğru zamanda yapmak gibi bir şans vardır. İkisi de insanın başına sadece ,kalbini hırslardan ve planlardan arındırdığın, yaşadığın ana kendini bıraktığın zaman gelir.

İnsanları kötü olmamaya zorlayabiliriz, ama onların iyi olmasını sağlayamayız.

Yoksulluk ve gurur kan kardeş gibidir. Fakat sonunda mutlaka biri diğerini öldürür.

Aşığınıza verebileceğiniz en büyük hediye kederinizdir.

Sevdiğimiz insanlar ve onları sevme nedenlerimizle kim olduğumuzu ve ne olduğumuzu tanımlarız

Mutluluğun acı yükü, ancak acının merhemi ile hafiletilebilir

ve son olarak kitabın kapak cümlesi

KADER SENİ GÜLDÜRMÜYORSA, ESPRİYİ ANLAMADIN DEMEKTİR.

17 yorum:

 1. Sevim'ciğim 800 küsur sayfa olmasına şaşırmadım belli ki çok dolu dolu bir yaşamı olmuş:) hapishaneden kaç tut Bombay mafyasına git! Yağmurdan kaçarken doluya ya da tam tersi olmuş:))))sondaki sözleri çok güzeldi. Doğru zamanda, doğru yerde olmanın şansına ben de inanıyorum, ben bu şansı bir kez kaçırdım bir daha da karşıma çıkmadı maalesef...(senaryolarımla ilgili)işte insan gençse ve kendine güveni yoksa yapıyor böyle vahim hatalar ve ömür boyu pişman oluyor benim gibi...:(

  Çok güzel bir tanıtımdı kesin okumak isterim, ayrıca ismi de çok güzel anlamını bilmesem de hoş bir etki bıraktı bende. İster misin hoş etki dediğim hapishane adı filan olsun?:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haha yok yok hapishane değil, muhteşem bir kitap gerçekten bıkmadan sıkılmadan okuyorsun

   Sil
 2. GERÇEK HAYATTAN ÖRNEKLER BARINDIRAN HARİKA BİR ESERMİŞ. ÇOK TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar ilginç ve serüven dolu bir kitap:)Okumamıştım ama merakta etmedim değil,listeme aldım.Güzel tanıtım için çok teşekkürler 😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten kurgu olamayacak kadar çok şey yaşamış

   Sil
 4. Bu kadar övüldüyse okunmalı :) not ettim efendimm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten biraz gizli kalmış bir kıtap ama çok keyifli

   Sil
 5. Kitap bana göre de gibi :) Not ediyorum, internetten kitap siparişi verirsem alacağım muhakkak. Alıntıları da çok beğendim. Özellikle de ikincisini ve sonuncusunu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilkay okudugun kitapları düşünerek çok seveceksin eminim

   Sil
 6. ben de not aldım teşekkürler canım...

  YanıtlaSil
 7. ne kitap ne hayat de mi yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir insan nasıl bunları yaşar da ayakta kalır dedim hep

   Sil
 8. Duymadıım bir kitap ve yazar. Not alıyorum...

  YanıtlaSil

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Akşam Bir Rüya Gördüm Bazı yazarlara geç rastladığım için üzgünüm. İsmini çok iyi bilmeme, gazeteci kimliğiyle tanımama rağmen romanlarını...