Nisan 29, 2019

Usta ve Margarita - Mihail Bulgakov

Usta ve Margarita


Bundan dokuz ay kadar önce tanıştım Bulgakov ile . Genç Bir Doktorun Anıları   ( okumadıysanız göz atabilirsiniz ) sevdiğim kitaplar arasında yer aldı. Henüz yirmili yaşların başında olan doktorun içindeki başarma azmi etkilemişti beni. Aradan geçen zamanda yazarın başka bir romanını okumamıştım. Usta ve Margarita hem raflarda hemde blog ve sosyal medya hesaplarında çok sık karşıma çıkan bir roman olduğu için yazarla dostluğuma bu roman ile devam ettim.

Usta ve Margarita yı okumayıp bookstagram hesaplarında yada bloglarda yorumuna denk gelenler çok çok büyük çoğunlukla şu yorumu gördüler benim gibi ' Çok büyük bir sistem eleştirisi, Stalin dönemini yerden yere vuruyor yazar devleti hicvediyor.' Bu yorumları yazan arkadaşlar dönem Rusya' sı hakkında ne kadar bilgi sahibi bilemiyorum ama ben kitabı okuduğumda devlet yönetimi ile ilgili hiciv anlayamadım. Bunun nedeni Rusya tarihini, Stalin  dönemimde yaşananları bilmiyor olmam muhtemelen.

Blog yazılarımı da bir arkadaşıma kitap anlatır mantığı ile yazdığım, başka sayfalardan kopyalamadığım için şimdi burada büyük büyük laflar etmeyeceğim. Gerçekten anladıklarımı, hissettiklerimi anlatacağım yine . Kitap Rus halkının yaptığı hatalar ile ciddi ciddi dalga geçiyor, sanat dünyasında olanları - hani bizde de eskiden bir laf vardı başrole giden yol yönetmenin yatağından geçer diye - bu gerçeği anlatıyor. Bir gün önce saygı ile önünde eğildikleri dergi editörü ölünce arkadaşlarının onun yerine geçebilmek için ne kadar acımasız olduğunu gösteriyor.

Usta ve Margarita bir Rus klasiği değil, baştan sona fantastik bir roman. Şehre inen şeytan, yardımcıları, o şeytanın kehanetleri, kara büyü gösterileri havada uçuşan rubleler, rublelerin dolara yada kağıt parçalarına dönüşü gibi okurken kahkahalar attıran ama düşününce insanoğlunun aç gözlülüğünü gözler önüne seren olaylar var.

Usta yazdığı romanı bir türlü yayınlatamayan ve hayattan neredeyse vazgeçmiş durumda olan bir yaza ve Margarita'da ustanın büyük aşkı. Süpürgesine binip uçuyor şeytan ile yaptığı işbirliği sayesinde.

Ustanın yazdığı roman Pontus Pilatus ile ilgili. Pontus Pilatus kim diyecek olursanız Hz. İsa'nın çarmıha gerilmesi emrini veren vali. Bu konuda yazılan bir eser ile ilgili hayır cevabı alan Usta sanata küsüyor adeta

Keyifli bir roman Usta ile Margarita, ama okumadan önce Stalin dönemi nasıldı, neler yaşandı halk ve sanat dünyası bu ollaylardan nasıl etkilendi araştırıp öğrenilirse kitap daha anlaşılır olacaktır mutlaka. Ben okuduğumun ancak yarısını anlayabildim sanıyorum diğer yorumlara bakınca

Aranızda okuyan varsa ve beni anlamadığım yerler konusunda aydınlatabilirse sevinirim

Sevgiler

43 yorum:

 1. Kitaplığımda bekliyor önce Köpek Kalbi kitabını sonra bunu okuyacağım. Elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman gerçekten biraz ön araştırma yaparak başlamanı tavsiye ederim, daha anlamlı gelecektir mutlaka

   Sil
 2. Henüz okumadığım bir yazar. Tanıtım için teşekkürler.
  Görselde, e kitap okuyucu dikkatimi çekti. Ekrandan okuma becerim az, ancak sağladığı bir çok avantaj nedeniyle yavaş yavaş beni de kendine çekecek gibi. Bu cihazları kullanmaktan memnun musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E kitap okuyucu değil, tabletten okuyorum google play kitaptan satın alıyorum hem kitap fiyatları daha makul hem taşıma kolaylığı var... E kitap okuyucu almayı düşündüm aslında ama çok pahalı artık almam biraz zor..

   Sil
 3. okumadığım bir yazar ama Rus Edebiyatı romanları nedense son tercihlerim arasında kalıyor...

  YanıtlaSil
 4. Benimde okumak istediğim ama çekindiğim bir kitap :)

  YanıtlaSil
 5. Ben kitaplardaki üstü kapalı anlatımları anlamıyorum hiç ya, azıcık açık anlatın madem kardeşim. Bir de dediğin gibi dönemi bilmeyince .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya mesela bir yorumda demişler ki kitapta geçen yurttaş kalbi tamamen stalin dönemine eleştiridir. Eee dedim ben ıçimden yani?? Hiç anlayamadım mesela o dönemde bu sözün nasıl bir sorunu vardır.. yani dönemi bilmeyince bir de üstü kapalı olunca ben farklı şeyler anladım muhtemelen yazarın anlattığından:)))

   Sil
 6. Benim en sevdiklerim arasına girmeyi başarmış bir kitaptır kendisi.Alice Harikalar Diyarında kafasıyla yazılmış :)) Ne keyifli romandı dii mii.:))

  YanıtlaSil
 7. Blogunuz çok hoşuma gidiyor ve takibe aldım. Cidden severek takip ediyorum emeğinize sağlık. Sizde bizim web sitemiz hakkında yorumda bulunursanız ve takibe alırsanız seviniriz
  Başarılar www.pixselle.com

  YanıtlaSil
 8. Sana katılıyorum. Biliyorsun :) ortak sorunumuz anlamamış olmaktı sanirim o üstü kapalı mesajları.Sirf bu yüzden araştırmalar yapıp seneye tekrar okumayı düşünüyorum. Seninle okumak zevkti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seneye erken ama illa okurum bir kez daha

   Sil
 9. Fantastik kitapları seviyorum..İlgimi çekecektir muhtemelen

  YanıtlaSil
 10. Heee diyorsun ki önce araştır, sonra oku. Peki:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla iyi anlamak için araştırsan iyi olur

   Sil
 11. fatma üzmez. blogdaki cin. bloguna gitseneee nollur. bursaşı bloggerlarla toplanmak istiyooo :)

  YanıtlaSil
 12. okudum ama hatırlamıyom ki.

  https://www.edebiyathaber.net/yeni-bir-ceviriyle-usta-ve-margarita/

  YanıtlaSil
 13. joyce un ulize si gibi roman içinde roman var yani.

  YanıtlaSil
 14. filmi de var bak izleyebilirsin.

  YanıtlaSil
 15. http://dipnotkitap.net/ROMAN/Usta_ile_Margarita.htm

  nette kitap ile ilgili detaylı açıklamalar var. bi oku bak anlaşılır ki yanii

  YanıtlaSil
 16. http://kitaplardananlamayanadam.blogspot.com/2015/05/mihail-bulgakov-usta-ile-margarita.html

  YanıtlaSil
 17. bak bunları bi okuuu. olmazsa bulurum yineee :)

  YanıtlaSil
 18. ben çizgiromanını okumuştum:)) gerçekten ilgi çekici bir eser ama sayfa sayısı beni korkutuyor..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla be mayıs ayında 1040 sayfa bir esere başlıyorum

   Sil
  2. hımm öyle uzunlardan du bakayım durgun don var :)

   Sil
  3. Iri memeler geniş kalçalar mo yan...

   Sil
 19. okumadığım bir yazar, umarım kısa zamanda okurum.

  YanıtlaSil
 20. Rus Edebiyatını severek okuyanlardanım. not ediyorum kitabı.

  YanıtlaSil
 21. Kitabı ben de tam olarak anlayamamış olsam da ilgiyle okumuş ve beğenmiştim. Ben de sizin gibi hayatın içinden olan yönüne odaklanmıştım kitabı okurken. İşin fantastik boyutu da ilgimi çekmişti tabi ama insanların nasıl taraf değiştirdiklerini okumak da hoştu. Hoştu çünkü bunu biraz gerçek hayatta da karşılaştığımız bir duruma benzetmiştim. Hani biri bir şeyler yapar ama görülmediğini düşünür, oysa siz her şeyin farkındasınızdır. İşte bu kitapta da okuyucu olarak her şeyi bütün haliyle görmek bana zevk vermişti. Bir daha okuyacağım bu kitabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya rus tarihinde eşleştirme yapan olmuş mesela kedi şu general ,yardımcısı bu general gibi... onlar beni ilgilendirmiyor açıkçası dediğin gibi hayatın içini sorgulamak en güzeli

   Sil
 22. Genç Doktorun anıları dizi de yapıldı diye biliyorum. Ama dizide dediğin fantastik ögeler yoktu.Eğer uyarladılarsa, demek farklı biçimde yaptılar bunu. Kitabını okumamıştım. Okumak isterim. Bu arada fotodaki kediciğe de bayıldım.

  YanıtlaSil

Beş Sevim Apartmanı - Mine Söğüt

Akşam Bir Rüya Gördüm Bazı yazarlara geç rastladığım için üzgünüm. İsmini çok iyi bilmeme, gazeteci kimliğiyle tanımama rağmen romanlarını...